Quick Recipes For College Students Who Are Tired of Eating Ramen

BY GuruHub Squad
5 months ago
Advertisement
Busy people

Financially, college is tough for students. We all know what it’s like to have sleep for dinner or drink so much water till you feel full — it all hits too close to home.

The usual college student budget consists of instant noodles, frozen burritos, and tears. But with these 10 recipes that are under 30 mins we can all avoid the hanger and another existential crisis!

Advertisement
Chicken Teryaki Bowls
Source: Crunchy Creamy Sweet
1 / 10

1. Chicken Teriyaki Bowl

Better than any Asian takeout you could ever order and better for you. A big bag of a frozen chicken breast can cost you anywhere from USD 5-10 and can last you for a week to two weeks if you use it right. For this quick and cheap meal, you can make a one-stop shop at Trader Joe’s. Organic frozen chicken from Trader Joe’s runs for about USD 6 and can be cooked straight from the freezer. Also, Trader Joe’s has microwavable Jasmine and brown rice that comes in a three pack for about USD 4 and a Soyaki (teriyaki) sauce for USD 3 that taste just like your favorite restaurant quality sauce.

Prep Time: 5 Cook Time: 15 Total Time: 20

Serves: 4

Cost: USD 3.25 per serving

Parmesan Garlic Noodles
Source: Happily Unprocessed
2 / 10

2. Parmesan Garlic Noodles

Eating out is expensive enough and Italian restaurants can be one of the most expensive meals to get. Make pasta in the comfort of your home at a fraction of the restaurant price.

Check out this from Budget Bytes for garlic noodles that will only cost you USD 2.54 in total!

Prep Time: 10 Cook Time: 15 Total Time: 25

Serves: 4

Cost: USD 0.64 per serving

Advertisement
Chicken Avo Wrap
Source: Gimme Delicious
3 / 10

3. Chicken Avocado Wraps

Forget Chipotle chicken quesadillas, this recipe for chicken avocado wraps by Gimme Delicious is perfect for college students and won’t cost you USD 6+. The wraps are perfect for on the go in between classes and can be prepped at the beginning of the week to be reheated later for a snack. Plus a pack of tortillas come in a pack of 8-10, so you can make enough for the whole week. Saves you time and money, two things that are definitely in short supply when you’re a busy college kid!

Prep Time: 5 Cook Time: 5 Total Time: 10

Serves: 4

Cost: USD 1.50 per serving

Sheet Pan Stir Fry
Source: Diet Hood
4 / 10

4. Sheet Pan Chicken “Stir Fry”

Make cooking a chicken stir fry 10 times more manageable with this one pan oven meal. Since you don’t have to stir your food continually you can cram for your next midterm with all the free time. Also perfect for healthy meal prep. Trying to stay healthy between studying in classes is hard, and you need to make a healthy decision where you can when you don’t have time to work out.

Prep Time: 15 Cook Time: 15 Total Time: 30

Serves: 4

Cost: USD 2.50 per serving

Advertisement
Freezer Bagels
Source: DIY Adultion
5 / 10

5. Freezer Pizza Bagels

Perfect for lunch, dinner, or your study break snack! These are super simple to make, and since they can be frozen, you can make a bunch at one time to reheat whenever you are craving some pizza.

We changed the recipe a tad bit to use regular sized bagels, and at Target you can get all the ingredients for about USD 8 making each serving about USD 1.33, but if you’re craving some toppings that’ll cost you a little extra.

Prep Time: 20 Cook Time: 10 Total Time: 30

Serves: 6

Cost: USD 1.33 per serving

Egg Cups
Source: The Country Cook
6 / 10

6. Egg Cups

Can’t forget about the most important meal of the day! College students tend to skip breakfast and only have coffee because they are:

  1. Lazy
  2. On a budget
  3. Running late

Not having breakfast is so unhealthy! You won’t have the energy to stay focused during class, which will prevent you from learning the information, and then the slippery slope continues, and you don’t graduate because you’re failing classes. All because you didn’t eat breakfast.

Ensure that you’re going to graduate with some of our favorite egg cup recipes:

Low Carb Baked Ham and Egg Cup

Healthy Egg Muffin Cups

Bacon and Spinach Egg Muffins

Prep Time: 5 Cook Time: 15 Total Time: 20

Serves: 6-12 egg muffins

Cost: USD 0.50-1.00 per serving depending on fillings

Advertisement
Chicken Salad Sandwich
Source: Betty Crocker
7 / 10

7. Chicken Salad Sandwiches

Sandwiches are always a cheap meal that you can pack for later or have right away. However, if you aren’t a fan of packaged processed meats or don’t have time to roast you chicken check out this recipe to turn a whole rotisserie into a salad sandwich.

Prep Time: 55 Cook Time: 0 Total Time: 15

Serves: 4

Cost: USD 2.75 per serving

Taco Salad
Source: Well Plated
8 / 10

8. Taco Salad

Taco Tuesday is a tradition to most college students. They celebrate every week, but then again they’re always trying to find an excuse to party!

Check out this recipe for a skinny taco salad, when you’re trying to participate in the festivities but also be healthy AND on a budget. Keeper of the Home has calculated that on average a basic taco salad is about USD 2.16 with meat and beans.

Prep Time: 5  Cook Time: 15  Total Time: 20

Serves: 2

Cost: USD 1.91-2.16 per serving

 

 

Advertisement
Bacon & Avocado Grilled Cheese
Source: My Fridge Food
9 / 10

9. Bacon and Avocado Grilled Cheese

Grilled cheese is already inexpensive as is, because it’s just bread and cheese all you need is two more ingredients. Add a little extra flair by simply adding bacon and avocado.

Prep Time: 5  Cook Time: 5  Total Time: 10

Serves: 4

Cost: USD 1.18 per serving

Mac & Cheese
Source: Don't Worry Be Happy Keep Learning
10 / 10

10. Mac and Cheese

Boxed mac and cheeses are full of processed ingredients, and sometimes they just aren’t cheesy enough to satisfy your gooey needs. Check out this easy three-ingredient recipe for the cheesiest and fastest homemade mac you’ve ever had.

All you need is 2 cups of pasta, 2 cups of cheddar cheese, and 2 cups of milk— how easy is that! The meal will take you as long as it takes to cook the pasta and then 2 minutes to mix in your cheese.

Prep Time: 5 Cook Time: 10 Total Time: 15

Serves: 4

Cost: USD 1.75 per serving

Leave us comments about which recipe you’ll try out first.